Çiçekçilik Eğitimlerinde Yaklaşan Denetim Dönemi

Yazan: Esra Şavkıner

Esra Şavkıner 2014 yılında Türkiye’nin ilk çiçekçilik okulu girişimi olan Florart’ın kurucusudur.

Ekim 15, 2017

Pek çok öğrencimiz katılım belgesi/sertifikalarının resmi geçerliliği konusunu değerlendirdikten sonra eğitimlerimize katılıyor.

Çiçek Tasarımı ve Çiçekçilik Eğitiminin ülkemizde daha da gelişeceği günler çok yaklaştı. Resmi düzlemde tanınmış sertifika ve uluslararası geçerliliği olan eğitimler verme konusunda yapması gerekenleri Florart 2016 başında aldığı özel danışmanlık ile belirledi ve hedefleri arasına aldı.Gerekli standardların resmi kurumlarca denetim altına alınması için Florart temaslarına devam ediyor.

Peki denetlemeler ve yeterlilik şartları neler olacak?

Eğitim Merkezlerinin fiziki şartları ilk sırada yer oluyor olacak.Özellikle Florart gibi geniş eğitmen kadrosu ile çalışan ve yüksek öğrenci rakamları ile hizmet veren okullar için öğretmenler odasının büyüklüğünden , teorik derslikler ile pratik dersliklerin ayrı olmasına kadar pek çok standard aranıyor olacak.Atölye düzeyinde kalan ve diplomalarını fiziki olarak sunamayan oluşumlar ise yeterlilik alamayıp elenecek.

En önemlisi Eğitmen Yeterliliği

Tahmin edeceğiniz gibi eğitmenin denk/geçerli bir Çiçekçilik Diploması olması şartı da aranıyor olacak.Ne yazık ki mevcutta fiziken çiçekçilik diplomasını sunamayanların da çiçekçilik eğitimi verdiği denetimsiz bir dönemdeyiz Kaldı ki eğitimlerine devam etmek isteyen oluşumların eğitmenlerinin en az lisans düzeyinde akademik geçmişi olması da mesleki eğitimlerde standard bir şart. Uzmanlar günümüz çiçekçilik eğitimi ortamında en az lisans mezunu eğitmeni olmayanların ileride kurumlarına zaten yeterlilik alamayacaklarını ve şu anda verdikleri eğitimlerin de geçerliliği olmayıp merdiven altı kalmaya devam edeceklerini belirtiyor.Bu yüzden çiçekçilik kariyerinde emin adımlarla ilerlemek isteyenlerin eğitmenlerin lisans ve çiçekçilik diplomalarını sorgulamaları öneriliyor.

Bu yazılar da ilgini çekebilir…

0 Yorum

[]