2019’un Beklenmedik Trendi. Kurutulmuş Çiçek

Yazan: Esra Şavkıner

Esra Şavkıner 2014 yılında Türkiye’nin ilk çiçekçilik okulu girişimi olan Florart’ın kurucusudur.

Şubat 8, 2019

4.000 yıllık eski bir gelenek trend oluyor! Kurutulmuş Çiçek.

Eski Mısır’dan İngiltere Viktorya Dönemi’ne kadar epeyce kullanılan kurutulmuş çiçekler yeniden sahnede! Nasıl mı ? Öncelikle Uzak Doğu’daki “şoklanmış çiçek üretim tesislerinin” dünya piyasalarına bu çiçekleri sokması ve ardından Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya mecralarında kurutulmuş çiçeklerin sıkça yer alması ile.

Bu, müşterilerin yeni bir düzenleme aldıktan veya aldıktan sonra size bildirmek için harika bir fırsattır, düzenlemeyi takdir etmeleri için daha fazla zaman vermek üzere çiçeklerini asabilir ve kuruyabilir.

Peki bu kurutulmuş çiçekleri 2019’da nerelerde göreceğiz?

Kurutulmuş-Çiçek-Buketler

2019 Kuru Çiçek Tasarımı Trendleri

Düğün çiçekleri /aksesuarlar

Özellikle de düğün çiçeklerinde! Gelin buketini saklamak isteyen gelinlerin tercihi şoklanmış çiçekler, ve onlara uyumlu damat yaka çiçekleri, nedime bileklikleri, saç tacı, küpe gibi şıklığımızı tamamlayan uzun ömürlü aksesuarlar.

tasarımlar: www.dreamonflowers.com/sisters-flowers

Aranjmanlar

Evimizde bir görsel şölen; sadece kurutulmuş okaliptüs yaprakları bile evimizde bir ilgi noktası oluşturabilir. Banyo, mutfak, okuma alanları gibi yerler için çiçekçinizden dekorasyonunuza uygun bir tasarım isteyebilirsiniz.

Çelenkler ve çerçeveler

Tüm zamanlar iç mekanda ve duvarlarınızı süsleyebilirsiniz solmayan çiçeklerle. Peki ya bu iç açıcı çerçeve fikrine ne dersiniz ?

 

Nerelerden kuru çiçek alırsınız ?

En kolay yolu çiçekçinizden istemek. Bazen lokal üreticilerimizin; Isparta’daki Lavanta Köyü gibi.. bazen de ithal olarak şoklanmış veya kurutulmuş, boyanmış çiçekler, çiçekçilere ulaştırılıyor. Sevdiğiniz renk ve stillerde bir tasarım yaratmak için çiçekçinizden yardım isteyin.

Kendin Yap Kuru Çiçekler ?

Bunu yapmanın eminiz birçok yolu olabilir. En çok bilinenler şu şekilde,

Asarak kurutmak; Tek yapmanız gereken, kurutmak istediğiniz çiçekleri demetler halinde asmak. Önce yaprakları temizleyin, her bukette aynı çeşit çiçek olmasına dikkat edin, direkt gün ışığından, cereyandan uzak, havadar ve ılık bir yere asın. Çiçeğin cinsine göre bir – üç hafta arasında istediğiniz görüntüye ulaşacaksınız.

Çiçekleri kuruttuğumuzda, formu kuru ve rengi soluk olur. Eğer çiçekleri oldukları gibi saklamak istiyorsak, “preservation” uygulamalıyız. Bu çiçekleri her zaman profesyonel üretimleri ile çiçekçinizden isteyebilirsiniz. Biraz eğlenmek için, amatörce de olsa kendiniz denemeye var mısınız ?

Silika Jel ile Çiçek Dondurma; Nalburlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayakkabı kutularından da çıkan ve bize sürekli “yemeyin, çöpe atın” uyarıları ile gelen minik beyaz şeyler!  (bazen içinde mavi kristaller olur) Nemi alır. Çiçek nemden tamamen arınınca, formunu ve rengini daha uzun süre korur. İşlem bittiğinde hava almayan bir kapta bekletmeniz ömrünü uzatır. Mesela teraryum fanuslarında sergileyebilir, çerçeve içlerinde tasarım yapabilirsiniz.

Silika jel tanelerini yayvan bir kaba boşaltın ve çiçeği kafa aşağıya gelecek şekilde içine batırın. Bir gün sonra bir de fırınlamanız gerekebilir. ( artık çiçeğin cinsine göre ) Ev yapımı tazecik ve dondurulmuş çiçekleriniz hazır !

Pres yaparak kurutmak; hayatının bir köşesinde bunu yapmamış olan yoktur sanırım. Bir pişirme kağıdı, romanınızın sayfaları arasında çiçeklerin taç yapraklarını, yeşil yapraklarını pres yaparak kurutmayı deneyin. Vazo tabanları, yemek masaları, çerçeve içleri için hoş bir görünüm!

Mikrodalga fırını bile kullanabilirsiniz çiçek kurutmak için. Ve biraz tembellik etmek istiyorsanız, vazoda olduğu gibi bırakın gitsinJ bunun için kurutulabilir özelliği olan çiçekler seçin ve susuz saklayın.

*statice, eucalypthus, cipsofilya, limonium, ruskus (kurutulabilir özelliği olan çiçeklerdir)

Kendinizi yalnız hissetmeyin, kurutulmuş veya canlı çiçeklerle tasarım için Florart Çiçekçilik Okulu workshoplarına katılabilirsiniz.

Bu yazılar da ilgini çekebilir…

0 Yorum

[]