Kendi işimi yapmak istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gereken 10 tavsiye

Yazan: Esra Şavkıner

Esra Şavkıner 2014 yılında Türkiye’nin ilk çiçekçilik okulu girişimi olan Florart’ın kurucusudur.

Aralık 14, 2017

Kendi işimi yapmak istiyorum diye düşünüyorsanız kariyer değişikliği için yalnınzca cesarete ihtiyacınız yok. Aynı zamanda iyi bir strateji de belirlemelisiniz. Dışarıdan bakıldığında harika bir işiniz var. Herkesçe bilinen büyük bir şirkette çalışıyorsunuz. Okulunuzu bitirdiğinizde sizden beklenenleri biliyordunuz ve bu yolda devam ettiniz. Bir kaç terfi aldınız. Daha da ilerlemek için belki umudunuz var belki de yükselme grafiğinde düşüşe geçeceğiniz hissediyorsunuz. İş seyahatleriniz sayesinde yurt dışına gidip geldiniz. Çoğunun gıpta ettiği bir iş hayatınız var. Fakat içinizde hep bir huzursuzluk var. Yaşadığınız hayatın sizi tatmin etmeyen bir çok yönü olduğunu hissettiğiniz gibi işinizden artık zevk almıyorsunuz. Hayatı farklı yaşamanız gerektiği inancınız gittikçe artıyor ve kendi işimi yapmak istiyorum diyorsunuz. Araştırmamız sırasında hem Kurucumuz Florist Esra Şavkıner’in 2013 yılında yaptığı radikal kariyer değişikliğini hem de mezunlarımızın kariyer değişikliğine nasıl karar verdiklerini ve yaşadıklarını sorduk. Bu araştırmanın kariyer değişikliği planınızı gerçekçi bir tabana oturtmak için işinize yarayacağını düşündüğümüz 10 kariyer değiştirme stratejisi:

 

1. ÖNÜNÜZDEN ÖNCE KENDİNİZ ÇEKİLİN

Öncelikle kariyer seçiminin hayatta bir kez yapılacak olduğu fikrini aklınızdan çıkarın. Herkesin kariyerinde kırılma ve yön değiştirme noktaları olur. Önemli olan bu noktalarda cesur karar alabilmek. Bu noktada sezgilerinizi dinleyebilir ve yeni arayışları çalışabilirsiniz.

 

2. İNANIN VE İNANDIRIN

Sizi tanımlayan işi bulduğunuzda onu yapabileceğinize inanın. Siz inanınca etrafınızdakiler de inanacaktır. Başta aileniz bile sizi gerçekçi olmamakla itham edebilir. Ama onlar da zamanla onların yarattığı değil kendi yarattığınız size inanmaya başlayacaklar.

 

3. GEÇMİŞ BİRİKİMİNİZ KAYBOLMUYOR

Düşünsenize bugüne kadarki birikimlerinizi çok daha eğlenceli bir alanda kullanabilirsiniz. Unutmayın ki her girişimin yaşam döngüsünde sizin profesyonel hayatınızda defalarca yaşadığınız aşamalar var. Yeni girişiminizde arka planda yapacağınız işler bunlardan çok farklı olmacak. Tek farkı bu birikmlerinizi sevdiğiniz bir alanda kulnacak olmanız.

 

4. GOOGLE TAMAM AMA GERÇEK İNSANLARI BULUN

Ön araştırma aşamasında bir kaç hedef kariyer belirleyin ve bunlar hakkında araştırma yapın.Aradığınız konular ile Google araştırması ile bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama sadece araştırarak işinizi değiştiremezsiniz. O işle ilgili kontakt kişiler bulup onlarla bilgi alabileceğiniz görüşmeler yapın. Onlara ulaşın. Ve gerekirse yüz yüze görüşmeye çalışın.

 

5. YURTDIŞINDAKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİN

Biraz geç de olsa Türkiye’nin eğilimleri yurtdışındaki gelişmeleri takip eder. Yurt dışında alışılmış ve hayatın içine yerleşmiş uygulamalar henüz yurtiçinde benimsenmemiş olmayabilir. Ama Türkiye de hızla çağa ayak uydurmakta ve yeni yaşam tarzları hayatlarımıza hızla girip yerleşebilmekte. Yabancı ülkelerde sizi tanımladığını düşündüğünüz ve gıpta ettiğiniz yaşam tarzlarını ve işleri Türkiye’de yapmaya ilk başlayanlardan olmanın avantajlarına da sahip olacağınızı unutmayın.

 

6. DENEYİN. AŞAMALI GEÇİŞLER FAYDALIDIR

Yeni işinizi hayal ettiğiniz gibi sizi mutlu edecek mi? Gönüllü kuruluşlarda,tanıdıklarınızın yanında ya da “Taster” adı verilen deneme çalışmalarına katılın. 1 günlük bile olsa bir mesleğin bir gününün nasıl geçtiğini deneyimlemek size oldukça net bir fikir verecektir. Örneğin Florart Çiçekçilik Okulu Taster

 

7. EĞİTİM ALIN

Bu güne kadar aldığınız eğitimler hep geçmiş kariyeriniz üzerine idi. Bunları yeni işinizde nasıl kullanabileceğinizi düşünmelisiniz elbette. Ama yeni kariyerinizin mesleki şartlarını iyi bir şekilde sağlamak için mesleki eğitimler almanızda fayda var. İyi haber mesleki eğitimlerin kısa süreli olması ve önceki birikimlerinizin üzerine yeni bilgilerinizi inşa etmenizin çok hızlı ve kolay olacağı gerçeği. Türkiye’de kendi girişiminizi kurarak kariyer değişikliği yapmanıza destek olacak ve canlı sektörlerde hizmet veren iki kurum var. Çiçekçilik ve Çiçekçi İşletmeciliğinde Florart Çiçekçilik Okulu , Mutfak Sanatları ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği konusunda Mutfak Sanatları Akademisi. Kendinize bu iki kurum gibi canlı ve açıkları olan sektörlere hizmet eden meslek okulları bulmanızı tavsiye ederiz.

 

8. TAKİBE ALIN

İşe gittiğinizde hayranlıkla izlediğiniz ve keşke ben de böyle bir iş yapsam dediğiniz insanlar mı var? Onları takibe alın. Bakalım onlar da sizin gibi kariyerlerinden şikayet ediyorlar mı?  Yoksa gerçekten düşündüğünüz gibi mutlu bir hayat ve kariyerleri mi var.Sosyal medyada onları takip edin. İpuçlarını kısa zamanda yakalayabilirsiniz.

 

9. SEZGİLERİNİZE GÜVENİN

Sezgileriniz önemlidir. Herşeyin matematiğe dayandığı günümüzde ezber bozmak için sezgilerinizin gücünü kullanmak işinize yarayabilir. Kimsenin denemeye cesaret edemediği bir kariyer düşlemekten çekinmeyin.

 

10. Kendi işimi yapmak istiyorum dediniz. DAHA FAZLA BEKLEMEYİN:

Öncelikle kariyerinizde gelebileceğiniz noktayı iy düşünmenizi öneririz. Eğer üstlerinizin yaptığı işi yaptığınızı hayal bile etmek istemiyorsanız, onların olduğu şey haline gelmek fikri içinizi sıkıyorsa bu size önemli bir işarettir.Yaşınız ilerlediğinde geleceğinizi düşündüğünüz yer kariyerinizde yaptıklarınızla gurur duyabileceğiniz bir emeklilik getirmeyecekse ve bu sizi mutsuz ediyorsa artık beklemeyin.

Bu yazılar da ilgini çekebilir…

Kendin Yap Kapı Süsü

Kendin Yap Kapı Süsü

(DIY) KENDİN YAP KESME ÇİÇEK SERİSİ Florart Atölyelerine katılacak zamanınız yoksa Florart Çiçekçilik Okulu'nun Kendin...

Everybody Loves Lucas!

Everybody Loves Lucas!

Hollanda'lı Master Florist Lucas Jansen Florart Çiçekçilik Okulu'da dahil olmak üzere Dünya'nın pek çok ülkesinde...

0 Yorum

[]