Kendin Yap Kapı Süsü

Yazan: Esra Şavkıner

Esra Şavkıner 2014 yılında Türkiye’nin ilk çiçekçilik okulu girişimi olan Florart’ın kurucusudur.

Aralık 6, 2017

(DIY) KENDİN YAP KESME ÇİÇEK SERİSİ

Florart Atölyelerine katılacak zamanınız yoksa Florart Çiçekçilik Okulu’nun Kendin Yap Serisi’nin ilk baskısı Kendin Yap Kapı Süsü yayınlandı.Kapı süsünüzü kendiniz de evdeki imkanlarınızla yapabilirsiniz. Kendin Yap Kapı Süsü kitapçığını buradan indirebilirsiniz.

Emaarda Kapı Süsü Atölyesi

Florart Emaar Square Mall’da yapacağı worskhop etkinlikleri serisine başladı.Evinizi ve/veya işletmenizi yeni yıl havasına sokacak, keyifli sohbetlere eşlik edecek, sıcacık bir atmosfer için her mekana uygun dekoratif kapı süsü tasarımları Emaar Square Mall’daki dört ayrı atölyelerdeydi!

Yılbaşında Çiçekler ve Yeşilliklerle Süslemeler

Bu Kapı Süsü Atölyesinde yaptığınız yılbaşı kapı süsü ile duvarınızı ya da kapınızı süslemekle yetinmeyin. Bu yılbaşı gecesi, sofranızda minik çam ağaçları, yeni yıl topları da olsun. Sandalyeleriniz dile gelsin, çiçeklerle şenlensin süslensin.

Florart’ın Kendin Yap Çiçek Serisini Takip Edin

Florart her ay kendin yap çiçek tasarımları konulu bülten yayınlayacak.Böylece çiçekçilik eğitimlerimize ya da çiçek atölyelerimize katılma imkanı olmayanlar için çiçeklerle ve çiçek tasarımı ile yakınlaşabilecekleri bir fırsat sağlamış olacağız.

Taze Yeşil Kendin Yap Kapı Süsü

Taze yeşilliklerden yapılan kapı süsleri bir çok duyumuza hitap eder. Sadece güzel görünmekle kalmaz güzel kokular da yayarlar. Çam ağaçları, sarmaşık, okaliptüs yaprakları, kızılcık sapları ve eğrelti otları kapı süsü yapmak için kullanabileceğiniz taze yeşilliklerdir.
Kapı süsü formunuzu hazırlarken önce masada çalışmak gerekir.Daha sonra süslemeleri ve son dokunuşları eklemek için asabilirsiniz.Kapı süsüyle yüzleştiğiniz zaman yapraklar, çiçekler, şeritler vb. eklemeniz gereken yerleri görmek daha kolaydır.

1.İki adet telli elbise askısı kullanarak bir taban oluşturun. Askıları birbirine bağlayın ve çiçek bantıyla kaplayın

 

 

2.Yeşillikler arasından 20-25 cm uzunluğunda dal kesin (kızılcık sapı, çam, köknar vb.)

 

 

 

3. Hafif çiçekleri de kullanabilirsiniz.Dalları kapı süsü tabanına sabitleyin. Sapları üst üste koayarak kapı süsü tabanı tamamen kaplanana kadar eklemeye devam edin.

 

4. Süslemeleri çiçek telli veya sıcak tutkalla sabitleyin.

Capcanlı Çiçeklerle Kendin Yap Kapı Süsü

Kurutulmuş bitkilerle de kapı süsü yapılabilir ama ya capcanlı çiçeklerle?
Prezerve güller, şık yeşil ortancalar ve merak uyandıran yeşil renkli caspia ve civanperçemi, kapı süsünin merkezinden güvenli bir şekilde bağcıkla asılmalı.Renklendirilmiş bir eğreltiotu tabanı zenginleştirerek süslüyor. Eklenen biraz asma yaprağı da kapı süsü tabanını genişletir ve üzerine lüks malzemelerin ustaca düzenlenebileceği büyük bir tuval yaratır. Tüylü eğrelti otu yapraklarının dokuları ve çiçekler arasında dokunmuş kapı süsünüz zengin,büyük boy bir kompozisyon oluşturur .Ilkbaharda yapacağınız kapı süsünüz ile yaz boyunca değişiklikler yapar ve onunla sürekli olarak ilgilenebilirsiniz.

Malzemeler:

1.Korunmuş/standard Güller
2.Yeşil Ortancalar
3.Civanperçemi
4.Eğreltiotu
5.Asya hanımeli asması
6.Asma çelengi formu veya smilaks çelengi formu.
8.Çiçek Yapıştırıcısı
9.Sağlam ip/sicim

Klasik Kendin Yap Kapı Süsü Modeli

Özel günleri kutlamak için kapınıza taze çiçekler asmak eski bir Yunan geleneğidir. Bu halkalar çim, rafya, asma veya başka herhangi bir malzemeden yapılırdı.Bu klasik tasarımda çiçeklerin sapları üç santim kadar kesilir ve kapı süsü üzerine bağlanır.

1.Uzun bir çim demeti toplayın. Çim bir daire şeklinde şekillendirilemeyecek kadar kuruysa, şekillendirmeden önce ıslatın ve misina, sicim veya çiçek teliyle bağlayın.

2. Çiçek telini kullanarak küçük çiçek demetlerini birbirine bağlayın. Büyük olan ayırın.

3. Çiçek demetlerini emniyete almak için tekrar bağlayın ve kapı süsünü bütünleyerek sağlamlaştırın.

Daha fazla kendin yap kesme çiçekten kapı süsü tarifi için dosyamızı indirebilirsiniz.

Bu yazılar da ilgini çekebilir…

Everybody Loves Lucas!

Everybody Loves Lucas!

Hollanda'lı Master Florist Lucas Jansen Florart Çiçekçilik Okulu'da dahil olmak üzere Dünya'nın pek çok ülkesinde...

0 Yorum

[]