Temiz Çiçek Mutludur.Çiçek Bakımı

Yazan: Esra Şavkıner

Esra Şavkıner 2014 yılında Türkiye’nin ilk çiçekçilik okulu girişimi olan Florart’ın kurucusudur.

Ekim 13, 2017

Çiçek bakımı…Evimize aldığımız ambalajlarından ayırmamız ilk yapılması gereken şey. Ambalaj, taşıma esnasında koruma ve hoş bir sunum içindir. Ambalajından ve bağından ayrılmış çiçeklerin saplarının suya giren kısmındaki yapraklarını temizlemeliyiz.

Yaprakların suya düşmesi ile suda bakteri oluşur ve kirlenen su, çiçeklerin su çekmesini engeller. Vazo çiçeklerinin suyunun yeşil ve bulanık bir hale gelmesinin, kötü bir koku üretmesinin sebebi budur. Su çekemeyen çiçekler kısa sürede boyunlarını büker ve ölür.

Vazo suyunun çiçek saplarının 1/3 ü seviyesinde olması yeterlidir. Çok derin suya gerek yoktur.

Yaprak temizliğinden sonra çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce saplarından 3 cm verev kesilmelidir. Kesilmesinin sebebi, susuz gelen çiçeklerin damarlarının tıkanıklığını açmaktır. Verev kesmemizin sebebi ise daha geniş bir yüzeyden su çekmelerini sağlamaktır.

Çiçeklerin vazo ömürlerini yüzde 60 oranında arttıran özel solüsyonların kullanılmasını tavsiye ederim. Bu şekilde vazo suyundaki bakteriler dezenfekte olacak ve su bir hafta boyunca temiz kalacaktır. Fazla maliyeti olmayan bu solüsyonları Florart Çiçekçilik Okulu’ndan temin edebilirsiniz.

Doğru Çiçek bakımı teknikleri uygulanmış vazo çiçeklerinizin 2-4 hafta boyunca keyfini sürebilirsiniz.

Bu yazılar da ilgini çekebilir…

Kendin Yap Kapı Süsü

Kendin Yap Kapı Süsü

(DIY) KENDİN YAP KESME ÇİÇEK SERİSİ Florart Atölyelerine katılacak zamanınız yoksa Florart Çiçekçilik Okulu'nun Kendin...

0 Yorum

[]